Siber Saldırı Riskleri

 

Avrupa’da beklenen veri gizliliği konusundaki kanunla beraber, Avrupa Şirketleri üçüncü şahısların veri yönetimi ve gizliliği konusunu tekrar değerlendirme ihtiyacına girdiler. Bu kanun, şirketlerin veri koruma konusunda sorumluluklarını önemli ölçüde arttırdığı gibi, daha büyük cezalar almalarına sebep olabilecek bir düzenlemeyi de gündeme getirdi.

Global sigorta devi ACE Group da uzman kadrosuyla siber risklere karşı çözümler geliştiriyor. Türkiye’de de bu alanda kapsamlı teminatlar sunan ACE, şirketlerle siber riskler ve önlemler konusunda yol gösterecek bilgiler paylaşıyor …

Günümüzde telekomünikasyon ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirketler için giderek daha fazla önem kazanıyor. Teknolojiye olan bağımlılığımız arttıkça da bilişim teknolojisi altyapısından kaynaklanan aksamalar ve siber ataklara maruz kalma riski de artıyor. Nitekim siber saldırılar iş dünyasında kaygı yaratıyor. Dünyanın en büyük yangın ve sorumluluk sigortası şirketlerinden biri olan ACE Group’un Artan Riskler Barometresi Araştırması’nda katılımcıların yüzde 52’si siber riskleri önümüzdeki iki yılda finansal olarak şirketleri en fazla etkileyebilecek risk olarak gördüğünü ifade etti.

2015 yılının ilk aylarında, Avrupa ülkelerinden başlamak suretiyle siber güvenlik alanında sunduğu teminatları daha da geliştirmek için yatırımlar yapan ve siber risk uzmanlarından oluşan ekipler kuran ACE Group, firmaları siber risklerle mücadele konusunda bilinçlendirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Bilişim ve telekomünikasyon teknolojileri sayesinde verimliliklerini artıran firmaların, bu alanda yaşanan aksaklıklar sebebiyle önemli risklere maruz kaldığına dikkat çeken ACE European Finansal Sigortalar Müdürü Sare Bayat, dünyada yaşanan siber saldırılarla ilgili örnekler paylaştı:

“Tüm sektörleri yakından ilgilendiren siber saldırıların hedeflerine baktığımızda, özellikle perakende ve bankacılık sektörlerinin öne çıktığını görüyoruz. Siber korsanların geleneksel hedefi haline gelmiş olan bu alanlar aynı zamanda toplumu da doğrudan etkileyen sektörler arasında. Ağustos 2014’te ABD’nin en büyük finans kuruluşlarından biri, Haziran ayında gerçekleşen bir siber saldırının kurbanı olduğunu fark etti. Siber korsanlar bankanın veri merkezinin yüzde 60’ına sızmayı başarmışlardı ve 83 milyon hesap sahibinin bilgilerine erişebiliyorlardı.Çoğunlukla bu sektörlerin hedef alınıyor olması, diğer sektörlerdeki firmaların siber tehditlere maruz kalmadığı anlamına gelmiyor. Geçtiğimiz günlerde bir Alman çelik şirketinin fırını hasar gördü ve devre dışı kaldı. Bunun nedeni ise siber korsanların elektronik postalar sayesinde şirketin üretimle ilgili veri merkezine sızarak fırının kontrolünü ele geçirmiş olmasıydı. Sonuç olarak şirket ciddi zarar gördü.”

“Nasıl teknolojiden her alanda faydalanıyorsak, teknolojinin getirdiği siber risklere karşı da her alanda, kapsamlı bir şekilde korunuyor olmamız gerekiyor” diyen Sare Bayat, ACE Türkiye olarak siber riskler konusunda Türkiye’de de kapsamlı teminatlar sunduklarını sözlerine ekledi.